18-11-2019 r. Wersja do wydruku  

Masłowo

 

 

 

Wieś położona 5 km na północny wschód od Dolska. Znajduje się tu skrzyżowanie z drogą lokalną do Wieszczyczyna.

 

Pierwsza wzmianka o wsi Masłowo pochodzi z 1369 r. jako własność szlachecka Andrzeja z Masłowa, który wraz z innymi rycerzami wielkopolskimi zobowiązał się służyć księciu oleśnickiemu Konradowi. W latach 1398-1406 dziedzicem wsi był Dobrogost Masłowski (częściej zwany Włościejewskim). Nazwa miejscowości kształtowała się następująco: w 1398 r. – Maszlov(o), w 1406 – Maslouo, Mastowo. W 1420 r. nazwa brzmiała Maszlaw, Maslowo i Maszlowo, w 1476 r. – Maszlewo, w 1487 r. wieś funkcjonowała jako Maskowo, a w 1564 r. jako Maszlouo.

 

W 1428 r. Masłowo odziedziczyła Anna, żona Jana Pasikonia z Włościejewek. W latach 1449-1476 należało do Mikołaja Pasikonia, a jego rodzina zachowała prawa dziedziczenia do połowy XVI w. W 1550 r. Masłowo stanowiło własność Wojciecha Rydzyńskiego. W 1845 r. było w posiadaniu Faustyna Hafika. Źródła z 1885 r. wymieniają tu folwark liczący 292 mieszkańców, 38 domów i 400 mórg. W 1902 r. przejęła go na własność, a następnie rozparcelowała Królewska Komisja Kolonizacyjna.

 

Zabudowania wsi Masłowo skupione są przy drogach , krzyżujących się w centrum wioski. Struktura przestrzenna zabudowy zwarta, o charakterze zagrodowej i jednorodzinnej.

 

Na uwagę zasługują zagrody z przełomu XIX i XX w. z dachami dwuspadowymi, usytuowanymi po obu stronach wsi.

 

W Masłowie funkcjonuje Szkoła Podstawowa im. Jana Brzechwy, od 2019 r. przekształcona w Zespół Szkolno-Przedszkolny w Masłowie. Budynek pochodzi z 1910 roku.

 

 

 

Szkoła Podstawowa im. J. Brzechwy w Masłowie

 

 

W centrum wsi przy drodze do Wieszczyczyna usytuowana jest świetlica wiejska. W budynku znajdują się także pomieszczenia zaadaptowane przez OSP Masłowo.

 

Przy drodze prowadzącej z Nowieczka do Masłowa znajduje się kapliczka Najświętszego Serca Pana Jezusa. Jest to kapliczka filarowa, dwustopniowa. Stała w tym miejscu już przed II wojna światową.

 

W centralnej części wsi zlokalizowany jest wysoki, drewniany krzyż przydrożny. Stał w tym miejscu już przed II wojną światową. Odnowiony został w 1993 roku. Dawniej odbywały się przy nim nabożeństwa majowe oraz procesje w czasie Bożego Ciała.

 

Przy drodze prowadzącej z Masłowa do Wieszczyczyna znajduje się kapliczka Matki Boskiej i Jezusa Chrystusa. Kapliczka zbudowana jest w formie niewielkiego budynku. Do środka prowadzi ostrołukowe wejście zamykane metalową kratą. Wewnątrz kapliczki znajduje się ołtarzyk z figurkami Matki Bożej i Jezusa Chrystusa. Pierwsza kapliczka w tym miejscu zbudowana została przed 1939 r.

 

 

 

Kapliczka Matki Boskiej i Jezusa Chrystusa

 

 

Niedaleko Szkoły Podstawowej znajduję się jeszcze jeden świątek – niewysoki krzyż przydrożny, na którym zawieszona jest drewniana pasyjka. Krzyż został postawiony w 1979 r. Nowa drewniana pasyjka autorstwa Benedykta Włodarczaka została umocowana w 2009 r.

 

 

 

Drewniany krzyż usytuowany niedaleko szkoły podstawowej

 

 

Między wsiami Masłowo i Trąbinek znajdują się pozostałości cmentarza ewangelickiego.

 

 

 

Źródło tekstu:

Zdzisława Dłużak, Dolsk moje miasto

Zdjęcia: UMiG Dolsk


.: Powrót :.
Wszelkie prawa zastrzeżone  © 2006 - Urząd Miasta i Gminy Dolsk       Kontakt: umig@dolsk.pl
Ten serwis korzysta z plików cookies.       Więcej informacji znajdziesz w Polityce Prywatności.