18-11-2019 r. Wersja do wydruku  

Ostrowieczko

 

 

 

Niewielka wieś położona na stromym stoku opadającym w kierunku rynny jeziornej, z ciągiem jezior m. in. Trąbinek i Ostrowieczno, 2 km na wschód od Dolska. Wchodzi w skład sołectwa Ostrowieczno.

 

Przypuszcza się, że wieś powstała nieco później niż Ostrowieczno. Pierwsze zapiski pochodzą z 1324 r. Od 1600 r. było własnością opactwa Benedyktynów w Lubiniu, a następnie biskupów poznańskich. Na przełomie XVIII i XIX w. został założony ogród i sad (znajdował się na wschód od późniejszego dworu).

 

W latach 1881-1902 właścicielem folwarku był Carl Hoepfner. Czynna była wtedy cegielnia. W latach 1902-1913 majątek przeszedł w posiadanie hrabiego Adama Żółtowskiego z Jargoniewic. Dzierżawcą początkowo był Weber, następnie Michał Jasiecki. Życie dworskie z tych lat opisane zostało w książce Janiny Fedorowicz i Joanny Konopińskiej Marianna i Róże.

 

W 1919 r. dwór został zakupiony przez Stanisława Chosłowskiego z Poznania, komendanta batalionu śremskiego w powstaniu wielkopolskim. W 1928 r. nowym właścicielem został prof. dr med. Bolesław Kowalski. Był to najświetniejszy okres rozwoju parku i całego majątku.

 

W czasie II wojny światowej dwór został znacznie zniszczony. W 1950 r. powstała tu Państwowa Rolnicza Spółdzielnia Produkcyjna Ostrowieczno. W 2007 r. przejęła go firma Mróz S.A. z Borku Wlkp. Zespół pałacowo-parkowy w 2015 r. otrzymał nazwę Willa Marianna (od imienia Marianny Jasieckiej, żony Michała Jasieckiego, bohaterki wspomnień autorstwa Janiny Fedorowicz i Joanny Konopińskiej).

 

 

 

 

 

 

 

Źródła tekstu:

Zbigniew Szmidt, Atrakcje turystyczne ziemi śremskiej

Zdzisława Dłużak, Dolsk moje miasto

Zdjęcia: UMiG Dolsk


.: Powrót :.
Wszelkie prawa zastrzeżone  © 2006 - Urząd Miasta i Gminy Dolsk       Kontakt: umig@dolsk.pl
Ten serwis korzysta z plików cookies.       Więcej informacji znajdziesz w Polityce Prywatności.