GMINA DOLSK

Herb Gminy Dolsk


Temat: Wsie gminne: Drzonek


Drzonek

 

 

 

Duża wieś leżąca 5 km na północ od Dolska, przy drodze do Śremu, na wysokim brzegu Jeziora Grzymisławskiego. Atrakcyjne położenie nad jeziorem przyciąga licznych turystów i wędkarzy.

 

Stara wieś od najdawniejszych czasów należała do dóbr królewskich, notowana już w 1279 r., jako centrum opola, ważnej jednostki administracyjnej państwa. Lokacja wsi na prawie średzkim przez sołtysa Zachariasza nastąpiła w 1292 r. Zapewne już wówczas powstał kościół św. Katarzyny notowany jeszcze w 1777 r. Pamiątką po nim, jak mówi miejscowa tradycja, jest kapliczka stojąca na polu zwanym cmentarzem przy polnej drodze prowadzącej w stronę jeziora. Najstarsi mieszkańcy opowiadają wiele historii z nią związanych. W jednej z nich wspomina się o zburzeniu kapliczki w czasie zaborów, ze względu na zakaz modlitw. Jednakże mieszkańcy wioski wykradli figurkę Maryi i umieścili ją w stodole, by tam się dalej modlić. Zaborcy odkryli miejsce spotkań i wszystkich wymordowali. Po zaborach w miejscu kapliczki postawiono krzyż.

 

W Drzonku mieścił się folwark. Pozostałością jest znajdująca się w południowej części wsi murowana rządcówka z końca XIX w. oraz 3 czworaki.

 

Na skraju wsi znajduje się budynek dawnej szkoły z początku XX w. zamieniony na mieszkania.

 

 

 

Źródła tekstu:

Zbigniew Szmidt, Atrakcje turystyczne ziemi śremskiej

Zdzisława Dłużak, Dolsk moje miasto
Opublikowano dnia 18-11-2019 r.