GMINA DOLSK

Herb Gminy Dolsk


Temat: Wsie gminne: Lubiatówko


Lubiatówko

 

 

 

Niewielka wieś położona na wysoczyźnie morenowej Pagórków Dolskich na skraju lasu, między jeziorami: Dolskim Wielkim i jeziorem Lubiatówko, 2 km na północny zachód od Dolska. Dawniej Gospodarstwo Rolniczego Kombinatu Spółdzielczego z Dolska, dzisiaj własność firmy Mróz.

 

Pierwsza wzmianka pisana z 1404 r. wymienia jako właściciela wsi Lubiatówko Mikołaja Lubiatowskiego. Miejscowość była również w posiadaniu rodziny Wilkowskich, Budziszewskich, Kucnerów, Okuliczów i Unrugów ( Wiktor Unrug był dziedzicem Mełpina), a od 1916 r. gospodarował tu Zygmunt Chrzanowski. W 1939 r. majątek oddano pod zarząd państwowy. Administratorem został Andrzej Święcicki z Trąbinka. W czasie II wojny światowej zarządcą był Willi Rusche. Odznaczał się szczególnym okrucieństwem wobec Polaków. W latach 1941-1945 właścicielem był Utech.

 

Na uwagę zasługują ciekawostki związane z miejscowością:

- w 1459 r. Jan, syn Szczedrzyka z Małego Lubiatowa (dawna nazwa wsi) pełnił funkcję notariusza publicznego;

- w 1517 r. Maciej, syn Wiktoryna, był studentem w Krakowie.

 

Na wysokiej skarpie nadjeziornej, w parku krajobrazowym, stoi przebudowany niewielki dwór z połowy XIX w. W zabudowaniach gospodarczych uwagę zwracają stajnia cugowa z wozownią, nawiązująca do architektury barokowej oraz spichlerz z przełomu XVIII i XIX w. W parku widoczne są pozostałości późnośredniowiecznego grodziska ze śladami fosy i według miejscowej tradycji dworskiej kaplicy św. Anny.

 

W Lubiatówku znajduje się gospodarstwo agroturystyczne „Kmiecikówka”.

 

 

 

Jezioro Lubiatówko

 

 

 

Źródła tekstu:

Zbigniew Szmidt, Atrakcje turystyczne ziemi śremskiej

Zdzisława Dłużak, Dolsk moje miasto

Zdjęcie: Archiwum ŚOWMP
Opublikowano dnia 18-11-2019 r.