GMINA DOLSK

Herb Gminy Dolsk


Temat: 100-lecie sztandaru ufundowanego przez mieszkańców Dolska


100-lecie sztandaru ufundowanego przez mieszkańców Dolska

 

 

 

Jesienią 1918 roku, po ponad 120 latach niewoli, Polacy odzyskali niepodległość. Niestety nie dotyczyło to ziem Wielkopolski. Dopiero zwycięskie Powstanie Wielkopolskie dało naszemu regionowi upragnioną wolność i niepodległość. W powstaniu brały udział tysiące mieszkańców naszej okolicy. Ludzie masowo przystępowali do oddziałów powstańczych, by włączyć się do walk wyzwoleńczych. Tak było również w Dolsku i okolicach. Jest wiele rodzin, z których w Powstaniu uczestniczyło nawet po kilka osób.

 

Zwycięstwo Powstańców zostało przyjęte przez lokalną społeczność z wielką radością. W 1919 roku mieszkańcy Dolska, chcąc wyrazić swą wdzięczność, postanowili ufundować specjalny sztandar z okazji rocznicy odzyskania niepodległości. Na sztandarze z jednej strony wyhaftowano na czerwonym tle białego orła z napisem „Pamiątka zmartwychwstania Polski. Dolsk 1919”. Z drugiej strony, na jasnym tle, widnieje wizerunek Matki Boskiej Częstochowskiej.

 

Po latach zapomnienia, sztandar został odnaleziony w 2004 roku przez ks. Jarosława Tylewicza – ówczesnego proboszcza parafii pw. św. Michała Archanioła w Dolsku. Przeszukując zakamarki dolskiej Fary natknął się na mocno zniszczony upływem czasu sztandar. Zainteresował nim działające w Dolsku Bractwo Kurkowe. Bez wahania podjęliśmy działania, by przywrócić jego historyczną szatę i po przeprowadzonej wśród nas zbiórce pieniężnej, zleciliśmy pracowni haftu odnowienie sztandaru.

 

Pięknie odrestaurowany – wówczas prawie 90 letni – sztandar został poświęcony i w dniu 11 listopada 2005 roku z wielką dumą i honorem zaprezentowaliśmy ten jakże znaczący - lokalny symbol patriotyzmu podczas uroczystości niepodległościowych.

 

Od tamtej pory corocznie sztandar ten uczestniczy w uroczystościach z okazji świąt państwowych i kościelnych – oczywiście ze szczególnym uwzględnieniem Święta Odzyskania Niepodległości oraz kolejnych rocznic związanych z Powstaniem Wielkopolskim.

 

 

 

Źródło tekstu:

Henryk Litka

Bractwo Kurkowe w Dolsku

 

 
Opublikowano dnia 01-03-2020 r.