GMINA DOLSK

Herb Gminy Dolsk


Temat: Relacja z rajdu „dzień po dniu” - 2 dzień (68 km)


Relacja z rajdu „dzień po dniu” - 2 dzień (68 km)

 

 

 

 

 

 

Pobudka wcześnie rano, śniadanie i spotkanie z wójtem Powidza - Panem Ryszardem Grześkowiakiem i Panią Inspektor Oświaty Małgorzata Wełnitz. Spotkało nas bardzo miłe przyjęcie. Chwila rozmowy, zostawiamy pamiątki z Dolska i ruszamy dalej. Dzisiaj mamy do przejechania „tylko” 68 km do Pakości – miasta 650 –lecia.

 

Droga do Pakości przebiega nam bardzo sprawnie. Pierwszy dłuższy postój to Mogilno. Bardzo ładna miejscowość położona nad jeziorem. Na miejscowym cmentarzu spoczywa wybitny Wielkopolanin - ks. Piotr Wawrzyniak, którego mauzoleum nawiedziliśmy.

 

Po obiedzie trasa wiodła wokół pięknych jezior Powidzkiego i Strzeszyńskiego. Odkryliśmy, że dzisiejszy etap przebiegał szlakiem św. Jakuba. Poznaliśmy ten szlak po charakterystycznych znakach odwróconej muszli – symbolu św. Jakuba. Liczne mijane po drodze pomniki i tablice pamiątkowe przypominały historię Powstania Wielkopolskiego, która kultywowana jest w tym rejonie w sposób szczególny.

 

Po przyjechaniu 68 km dojechaliśmy do Pakości. Miejscem zakwaterowania była Szkoła Podstawowa im. Powstańców Wielkopolskich. Pani V-ce Dyrektor, która okazała się być miłośniczką historii Powstania Wielkopolskiego udzieliła nam krótkiej lekcji historii. Zaproponowała nam również zwiedzenie Kalwarii Pakowskiej, miejsca kultu religijnego oraz dumy mieszkańców Pakosławia. Kalwaria to inaczej droga krzyżowa, która wiedzie od wzgórza nad miastem do centrum. Każda stacja to kapliczka. Kalwaria jest kopią Kalwarii w Jerozolimie.

 

Mieliśmy okazje poznać ojca Jakuba, który opowiedział nam historię tego miejsca oraz relikwiarza, w którym znajduje się największy w Polsce fragment krzyża Chrystusa. Fragment ten zdobył tutejszy szlachcic, który będąc w Jerozolimie odgryzł kawałek drzewa z krzyża Chrystusa! Był za to ścigany, ale szczęśliwie dowiózł relikwię do Pakości. W rozmowie z ojcem Jakubem dowiadujemy się, że zna bardzo dobrze Dolsk i często przejeżdża przez nasze miasto. Był nawet Rekolekcjonistą w Dolsku za czasów ks. Żarnowieckiego.

 

Po przeżyciach duchowych idziemy na kolację i spać. Przed nami poranne spotkanie z Burmistrzem Pakości i kolejne 115 km rajdu.

 

 

 

 

 

 

 

 

 
Opublikowano dnia 22-07-2009 r.