09-06-2014 r. Wersja do wydruku  

 

Uroczystość z okazji 25-tej rocznicy przemian
demokratycznych w Polsce

W piątek 6 czerwca 2014 roku w Sali widowiskowej w Dolsku odbyło się spotkanie zorganizowane z okazji 25-tej rocznicy przemian ustrojowych w Polsce.

4 czerwca 1989 roku zapoczątkował wielką, udaną zmianę ustroju w naszym kraju - 4 czerwca 1989 roku był dniem tryumfu solidarności i odwagi nad zwątpieniem i politycznym osamotnieniem, był dniem, z którym powróciła nadzieja na suwerenność państw Europy Środkowej i Wschodniej, na wspólną drogę ku jedności Europy.

Tak niewiele kart w historii naszego narodu daje powód do radości, tym bardziej więc, należy uhonorować te chwile, kiedy poświęcenie i walka zostały uwieńczone zwycięstwem.

W spotkaniu wzięli udział Radni Rady Miasta i Gminy Dolsk na czele z Panią Przewodniczącą Janiną Pawełczyk, kierownicy i dyrektorzy jednostek organizacyjnych z terenu miasta i gminy Dolsk, sołtysi gminy Dolsk, przedstawiciele organizacji pozarządowych. Niezwykle ważna była obecność w tym dniu osób, które w tamtym właśnie czasie w gminie Dolsk włączyły się czynnie w działania na rzecz przemian ustrojowych i utworzyły Komitet Obywatelski: Pani Teresy Stryczyńskiej, Pana Tadeusza Pacyńskiego Pana Andrzeja Grzelki, Pana Jerzego Grzelki, Pana Romana Szymańskiego, Pana Jacka Worocha, Pana Jerzego Porwita, Pana Zbigniewa Kierzkowskiego.

Nawiązując do słów Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej Pana Bronisława Komorowskiego, który zachęcając do obchodów 25-tej rocznicy wolnych wyborów Polsce powiedział:

„Do wspólnego świętowania polskiej wolności 4 czerwca 1989 roku zapraszam Polaków na całym świecie i wszystkich naszych przyjaciół. Zachęcam by wydarzenie to miało charakter wielkiej, wspólnej, obywatelskiej uroczystości. Wolność nie ma granic. Nasze Święto Wolności jest też świętem całego wolnego świata”.

Bardzo gorąco na piątkowym spotkaniu powitaliśmy naszych przyjaciół z Holandii, którzy przyjechali do nas, by wspólnie z nami uczestniczyć w uroczystościach minionego weekendu. Nie zabrakło wśród nich Burmistrza Gminy Noordenweld – Pana Hansa van der Lana oraz Joke Ensing, która od samego początku patronuje współpracy naszych gmin.

Zabierając głos Pan Henryk Litka Burmistrz Miasta i Gminy Dolsk przedstawił osiągnięcia gminy Dolsk w okresie minionych 25 latach, wskazując na ogrom pozytywnych zmian i wiele dokonań na polu inwestycyjno-społecznym.

Nie obyło się bez wspomnień, które w imieniu Komitetu Obywatelskiego przywołał Pan Andrzej Grzelka.

Gratulacje i słowa uznania były też częścią przemówienia Burmistrza Noordenweld Hansa van der Lana.

Po zakończeniu części oficjalnej uczennice Gimnazjum im Powstańców Wielkopolskich w Dolsku zaprezentowały montaż słowno-muzyczny przygotowany pod kierunkiem Pani Anny Majsner

Każdy z obecnych mógł też zwiedzić specjalnie przygotowaną na piątkowy wieczór przez Bibliotekę Publiczną w Dolsku wystawę - szczególne ukłony należy w tym momencie skierować do Pani Teresy Stryczyńskiej i Pana Jacka Worocha za udostępnienie swoich zdjęć i innych cennych pamiątek minionego dwudziestopięciolecia. 


.: Powrót :.
Wszelkie prawa zastrzeżone  © 2006 - Urząd Miasta i Gminy Dolsk       Kontakt: umig@dolsk.pl
Ten serwis korzysta z plików cookies.       Więcej informacji znajdziesz w Polityce Prywatności.